Moda na vintage

torby skórzaneXXI wiek, czas niezwykłych przemian technologicznych, dynamicznych postępów w medycynie oraz niezwykłych wynalazków, okazał się okresem, który z otwartymi ramionami przyjął cyklicznie powracającą modę na to, co...niemodne. Nasz sentymentalizm odzwierciedlający się w tęsknocie za tym, co minione, doskonale odnalazł się w stylu vintage, zapoczątkowanym już w XIX wieku. Czym jednak jest vintage i czy powinniśmy używać tego terminu tylko i wyłącznie w kontekście mody odzieżowej?

Warto wiedzieć, że charakterystyczna tęsknota za stylem retro pojawiła się już kilkaset lat temu i polegała przede wszystkim na noszeniu rzeczy albo pochodzących z innej epoki, albo stylizowanych na ubrania pojawiające się minionych epokach. Obecnie jednak tym określeniem opisuje się tylko produkty, które jedynie nawiązują do poprzednich epok głównie dlatego, że nie mamy bezpośredniego dostępu do historycznych czy oryginalnych przedmiotów, wyrwanych żywcem z dawnych czasów. Ze względu na to, że utrzymanie ich w należytym stanie mogłoby w praktyce okazać się nie lada wyzwaniem, współcześnie musimy zadowolić się jedynie elementami odtworzeniowymi, przypominającymi to, co stare jedynie z zewnątrz. Vintage jest doskonałym elementem, pozwalającym przede wszystkim na zamanifestowanie swojej tożsamości oraz oryginalnego stylu życia, głównie dlatego, że podstawowym wyznacznikiem „bycia vintage” jest łączenie przeciwieństw i zestawianie przedmiotów na zasadzie kontrastów, dzięki czemu łatwiej wyeksponować połączenie tego, co modne z tym, co przeszłe oraz tego, co dawne z tym, co nowoczesne. Styl retro powrócił w XXI wieku nie tylko jako akcent odzieżowy, ale także motyw odnoszący się do architektury wnętrz oraz produktów codziennego użytku, przez co tworzone są całe zestawy wytycznych wskazujących na to, w jaki sposób możliwe jest wyczarowanie w przestrzeni swojego domu czy lokalu użytkowego wnętrza w stylu retro. W taki sposób można stylizować nowe rzeczy na pochodzące z innych epok, wprowadzając stare, stylowe meble w nowoczesne wnętrze lub też stworzyć pomieszczenie z charakterem, które stylizowane byłoby z historią powiązaną z nowoczesnymi elementami. Moda na retro nie ominęła także akcesoriów i dodatków, które są dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią pełnych eksperymentów modowych i wolą zaakcentować swoją osobowość w sposób subtelny i nienarzucający się specjalnie agresywnie. Obecnie w sprzedaży pojawiają się torby vintage, które mogą stanowić doskonały element dopełniający stroju i podkreślający tożsamość kobiecą lub męską, bo nigdzie nie jest napisane, że moda powinna być odnoszona tylko i wyłącznie do charakteru kobiecości. Ze względu na to, że panowie coraz lepiej radzą sobie w przestrzeni nowoczesnych trendów, także oni chętnie sięgają po torby vintage, starając się przywrócić swoim osobowościom subtelny rys przeszłości, klasy i stuprocentowej elegancji, utożsamianej z XIX-wiecznymi dżentlemenami.

Dlaczego jednak moda stała się doskonałym polem do eksperymentowania z elementami retro? Prawdopodobnie dlatego, że już u swoich podstaw posiadała fundamentalny rys kreowania trendów i bawienia się wzorami, formami oraz motywami kolorystycznymi. Ze względu na to, że cała jej przestrzeń czerpie pełnymi garściami z poprzednich epok i łączy nowe ze starym, nowoczesne ubrania oraz torby vintage mogą poszczycić się zachowaniem klasycznych form oraz schematów projektowych połączonych jednak z ciekawymi materiałami, wzorami, fakturami oraz dodatkami. Pierwotnie słowo „vintage” stosowane było w kontekście wina, nie służyło jednak do określania go jako starego czy szczególnie pożądanego, ale jako takiego produktu, do którego produkcji używano winogron wyhodowanych i zebranych w tym samym, precyzyjnie określonym roku. Sam styl vintage polegał przede wszystkim na powrocie do fasonów, linii oraz schematów zaczerpniętych z dawnych epok i współcześnie stosowany jest w podobny sposób. Ze względu na to, że coraz więcej osób chętnie sięga po stylizowane produkty, coraz większą popularnością zaczęły cieszyć się oryginalne butiki oraz second-handy, które są wyspecjalizowane w dostarczaniu odzieży, akcesoriów oraz mebli stylizowanych na pochodzące z innych epok. Ze względu na to, że XXI wiek oraz problemy globalizacji sprawiły, że staliśmy się w wielu dzidzinach standardowi i podobni do siebie niezależnie od kraju, w którym żyjemy oraz miejscowości, z której pochodzimy, zaczyna nam zależeć na tym, aby chociaż w jakimś stopniu wyróżniać się od innych, stosując drobne zabiegi, mające podkreślić naszą indywidualność i oryginalność. I właśnie dlatego second-handy okazują się doskonałym rozwiązaniem. Ze względu na to, że awangardowe miksy mają przede wszystkim podkreślać naszą niezależność, znacznie chętniej sięgamy do wielkich koszy, w których znaleźć możemy prawdziwe perełki oraz unikalne, autentyczne okazy. Wiadomo, że niekwestionowanym plusem takich miejsc jest przede wszystkim atrakcyjna oferta oraz niskie ceny, dzięki czemu jesteśmy w stanie zgromadzić więcej oryginalnych dodatków, niż znaleźlibyśmy w standardowym sklepie. Wydaje się, że moda na retro i czerpanie inspiracji z poprzednich epok istniała od zawsze, ale teraz to zjawisko stało się szczegolnie widoczne i powszechne. Być może wpływ na takie działanie mają popularne seriale, filmy, programy telewizyjne, modelki, charyzmatycznie projektanci oraz gwiazdy muzyki, które zaczęły stawać się ikonami mody, chętnie naśladowanymi przez „przeciętnych” obywateli. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie http://sukienki-torby.pl/. Należy mieć dziś świadomość tego, co modne, ponieważ ubiór zewnętrzny świadczy o nas samych bardzo dużo. A przynajmniej dzieje się tak na pierwszy rzut oka. modne torebki

Chcąc więc być retro, możemy zaopatrzyć się w torby vintage, książki, bielizna, meble, instrumenty muzyczne, samochody, portfele, kosmetyczki, lusterka, drobne akcesoria lub wspomniane już wcześniej ubrania, galanterię i biżuterię. Warto jednak zwracać uwagę przede wszystkim na solidność wykonania oraz wysoką jakość materiałów, które zostały wykorzystane do ich wyprodukowania, głównie dlatego, że „vintage” staje się bardziej wartościowe, kiedy upływ czasu pokrywa je szlachetną patyną, a nie wtedy, kiedy poszczególne przedmioty niszczeją oraz zużywają się.