Mieszkania – dlaczego warto wybrać Poznań

Jednym z najczęściej wybieranych regionów jeśli chodzi o kupno nieruchomości mieszkalnych jest dzisiaj Wielkopolska. Wydaje się, że na taki stan rzeczy ma wpływ przynajmniej kilka istotnych czynników. Przede wszystkim jest to gospodarka, która na przestrzeni ostatnich lat rozwija się fenomenalnie w zasadzie w każdej branży. Rozwój oznacza z kolei miejsca pracy, o które jakby jednak nie było w Polsce dzisiaj trudno. Niski wskaźnik bezrobocia z pewnością przyciąga więc kolejnych mieszkańców razem z całymi rodzinami. Poznań pozostaje także kolebką kulturalno-oświatową. Każdego roku do Wielkopolski przybywa rosnąca liczba studentów, którzy po zdanych egzaminach licencjackich, inżynierskich czy magisterskich pozostają na terenie województwa wielkopolskiego na stałe. Największym wpływ – jak się obecnie wydaje – na zainteresowanie Poznaniem mają dzisiaj firmy deweloperskie, które proponują swoim klientom nowoczesne oraz innowacyjne mieszkania, których standard nierzadko przewyższa inne nieruchomości proponowane na przykład we Wrocławiu, Krakowie czy Gdańsku. Przed osobą kupującą mieszkanie staje jednak trudny wybór – na jaką nieruchomość się zdecydować? W cenie są dzisiaj bowiem zarówno mieszkania zlokalizowane w centrum miasta, jak i mieszkania pozostające na jego obrzeżach. 

 Gospodarka polska a gospodarka wielkopolska

Porównując rozwój gospodarczy województwa wielkopolskiego na tle całego kraju z całą pewnością można stwierdzić, że jest on większy niż na innych obszarach pozostałych województw. Wydaje się, że taki stan rzeczy nie jest jednak niespodzianką, ponieważ Wielkopolska w zasadzie od zawsze pod tym względem radziła sobie całkiem dobrze. Rozwój przemysłu i gospodarki wpływa oczywiście na powstawanie nowych miejsc pracy. Poziom bezrobocia w kraju rośnie dość niebezpiecznie, jednak w Poznaniu od lat utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie. Nic więc dziwnego w tym, że coraz więcej rodzin decyduje się na przeprowadzkę w okolice Poznania.

Nowi mieszkańcy Poznania

Z całą pewnością można powiedzieć, że co roku w Poznaniu pojawiają się nowi mieszkańcy w postaci studentów. Niektórzy z nich po zakończeniu nauki wracają do domów rodzinnych, inni szukają swojego miejsca za granicą. Okazuje się jednak, że całkiem spora część młodych ludzi po zdobyciu dyplomu szuka pracy i mieszkania właśnie na terenie Wielkopolski. Wydaje się, że rynek pracy we wspomnianym miejscu daje nowym mieszkańcom wiele możliwości. Co ciekawe, nie tylko w branżach ścisłych, ale także w branżach humanistycznych czy ekonomicznych. 

Ośrodki kulturalno-oświatowe w Wielkopolsce

Na terenie samego Poznania (oraz całego województwa wielkopolskiego) znajduje się wiele ośrodków kulturalno-oświatowych, których obecność przemawia na korzyść wspomnianych miejsc. Warto jednak zaznaczyć, że oprócz renomowanych teatrów czy ośrodków naukowych w Poznaniu kładzie się także nacisk na pielęgnację terenów zielonych. W dzielnicy Winogrady znajduje się dla przykładu największy poznański park o powierzchni stu hektarów. Mowa oczywiście o Parku Cytadela. Rozwinięta komunikacja miejska powoduje, że mieszkańcy o dowolnej porze dnia i nocy mogą dostać się w zasadzie na każde osiedle poznańskie. Plusem Wielkopolski jest także skupienie się na alternatywnych środkach transportu, na przykład na jeździe rowerowej. Szereg ścieżek rowerowych budowanych w mieście i poza nim z pewnością przyciąga miłośników zdrowego oraz sportowego trybu życia. 

Poznańskie mieszkania w centrum miasta

W ostatnich latach rosnącą popularnością cieszą się między innymi lokale mieszkalne budowane w samym centrum Poznania. Firmy deweloperskie mają świadomość tego, że dobra lokalizacja jest podczas szukania mieszkania w cenie. Warto jednak podkreślić, że nie każdy jest zainteresowany lokalami budowanymi w samym centrum. Niektórym przeszkadza gwar i hałas. Ponadto ruchliwe ulice nie stanowią bezpiecznego otoczenia dla małych dzieci. Mieszkania w centrum wybierają więc ludzie młodzi, natomiast rodziny z dziećmi korzystają na ogół z drugiej opcji. 

Nieruchomości mieszkalne na obrzeżach Poznania

Osiedla podmiejskie to wynalazek – przynajmniej na gruncie polskim – dość nowy. Firmy budowlane oraz inwestorzy pomysł zaczerpnęli oczywiście z krajów zachodnioeuropejskich. Tam osiedla zlokalizowane za miastem sprawdzają się od lat. Czym charakteryzują się takie projekty? Przede wszystkim wyróżniają się swoim położeniem. Z dala od zgiełku i hałasów stanowią idealny azyl dla osób chcących odpocząć po godzinach niemalże na łonie natury. Warto przy tym zauważyć, że firmy deweloperskie dbają o swoich klientów pod każdym względem. Dojazd na osiedle musi być więc maksymalnie ułatwiony. Zazwyczaj niezbędną pomocą są w tym przypadku drogi dojazdowe. Bliskość natury nie oznacza z kolei, że poziom komfortu czy bezpieczeństwa spada. Budowane nieruchomości są bardzo nowoczesne oraz posiadają wysoki standard bezpieczeństwa otrzymywany dzięki różnorodnym zastosowaniom. Każde osiedle podmiejskie jest dla przykładu ogrodzone oraz chronione przez kamery czy wynajętą ochronę. Jeśli chodzi o mieszkania Poznań może więc pochwalić się wysokimi osiągnięciami.

Wydaje się, że zainteresowanie Wielkopolską, a w szczególności Poznaniem nie jest więc – wobec wszystkich wspomnianych czynników – przypadkowe. Wzrost gospodarczy i rozwój przemysłowy z pewnością podnoszą atrakcyjność tego obszaru Polski. Z drugiej strony Poznaniacy mogą liczyć na korzystanie z licznych terenów zielonych, o które dba się mimo dużej zabudowy miasta oraz okolic. Na plus stolicy Wielkopolski działa także mnogość różnego rodzaju ośrodków kulturalno-oświatowych. Każdego roku na terenie województwa pojawiają się kolejni studenci, którzy po zakończeniu nauki nierzadko zostają w Poznaniu na wiele następnych lat. Decydując się na mieszkanie w Wielkopolsce należy rozpatrzeć wiele opcji związanych z wyborem nieruchomości. Niektórzy skłaniają się ku mieszkaniom zlokalizowanym w ścisłym centrum, inni z kolei preferują nieruchomości wybudowane za miastem, na tak zwanych osiedlach podmiejskich. Każdy wybór ma swoje wady i zalety, a ostateczna decyzja należy do zainteresowanej rodziny.