Systemy chłodzenia w komputerach

Dwudziesty pierwszy wiek to niesamowity postęp technologiczny wpływający na powstanie szeroko pojętej elektroniki ułatwiającej pracę człowieka oraz proponującej mu źródło nowoczesnej rozrywki oraz informacji. Warto jednak wiedzieć, że nawet najbardziej innowacyjne urządzenia wcale nie są tak doskonałe jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Przykładem są chociażby komputery, które mimo swojej istotnej funkcji w życiu człowieka posiadają wiele wad, z którymi od wielu lat walczą inżynierowie oraz osoby zajmujące się konstruowaniem nowoczesnych urządzeń elektronicznych. Podstawowym czynnikiem zagrażającym efektywności urządzeń elektronicznych takich jak komputery jest ich nagrzewanie. Praca z komputerami – często wielogodzinna – skutkuje wydzielaniem ciepła, które produkowane w nadmiernej ilości negatywnie wpływa na różne części komputerów. Zarówno tych stacjonarnych, jak i tych przenośnych. Na szczęście na przestrzeni lat inżynierom udało się zaprojektować i wprowadzić do komputera określone systemy chłodzenia umieszczane przy najbardziej narażonych na ciepło częściach. Dzięki nim efektywność i bezpieczeństwo pracy wykonywanej przy komputerze znacznie wzrosła.

 Systemy chłodzenia dla dysku twardego

Jedną z najważniejszych części wpływających na sprawność komputera jest oczywiście dysk twardy. Współcześnie najpopularniejszym sposobem chłodzenia wspomnianego elementu jest montaż tak zwanych wentylatorów. Te ostatnie nie tylko chronią dysk przed nagrzewaniem, ale także wpływają na wydłużenie jego „elektronicznego życia”. Starsze wentylatory mogły wydawać się użytkownikom elektroniki nieco irytujące ze względu na wydawany dźwięk. Współcześnie przy wentylatorach montuje się specjalne łożyska, dzięki którym praca tych pierwszych staje się niemalże niezauważalna.

Systemy chłodzenia przy procesorach

Procesor to kolejna ważna część każdego komputera. Początkowo systemy chłodzenia wykorzystywane przy procesorach wiązały się z pracą tak zwanego radiatora, zwanego także rozpraszaczem ciepła. Działanie tego ostatniego polega w dużej mierze na zetknięciu się z nagrzewającym się elementem po to, by odprowadzić z tego ostatniego ciepło do otoczenia (czyli innymi słowy rzecz ujmując do otoczenia). Rozwój technologiczny sprawił, że po jakimś czasie praca radiatora nie była wystarczająca, dlatego jednocześnie przy procesorach montowano także wentylatory. W ostatecznym rozrachunku okazało się, że wspólna praca radiatorów oraz wentylatorów jest dla najnowszych komputerów i urządzeń elektronicznych najbardziej efektywna.

Rodzaje chłodzenia w komputerach

Współcześnie można wyróżnić dwa rodzaje chłodzenia wykorzystywane przy elementach wchodzących w skład urządzeń elektronicznych. Mowa w tym przypadku o chłodzeniu aktywnym oraz chłodzeniu pasywnym. Chłodzenie aktywne polega na zamontowaniu wentylatora, który wymuszając ruch powietrza w kierunku radiatora ułatwia znacznie odprowadzanie ciepła z tego ostatniego. Chłodzenie pasywne w dużej mierze opiera się na zamontowaniu wyłącznie elementu zwanego radiatorem.

Zalety i wady chłodzenia pasywnego

Najważniejszą zaletą dla użytkowników komputerów w przypadku chłodzenia pasywnego jest jego bezgłośne działanie. Dodatkowo istotną cechą jest także to, że na częściach nie osadza się przez długi czas kurz oraz różnego rodzaju zabrudzenia. Radiatory bardzo rzadko ulegają awarii i wolno się zużywają. Minusem stosowania takiego systemu chłodzenia jest to, że w przypadku silnie nagrzewających się elementów działanie radiatora może nie być wystarczające. W takim przypadku należy posiłkować się aktywnym systemem chłodzenia. Ten ostatni także posiada swoje plusy i minusy, z którymi należy się liczyć podczas wyboru.

Zalety i wady chłodzenia aktywnego

Podstawową i najważniejszą zaletą chłodzenia aktywnego jest jego wysoka efektywność. Wiatraki i wentylatory doskonale odprowadzają ciepło, dzięki czemu dysk twardy, procesor, karta graficzna czy zasilacz nie będą się nadmiernie nagrzewać. Wadą chłodzenia aktywnego jest z drugiej strony to, że wspomniane wiatraczki oraz wentylatory nierzadko pracują dość głośno, co dla niektórych może być dość uciążliwe. Warto jednak pamiętać, że przegrzanie komputera jest niebezpieczne i może prowadzić do jego całkowitego zepsucia. Co istotne, wspomniany hałas można nieco zredukować kupując wiatraki o większej średnicy. Większa średnica oznacza bowiem większą powierzchnię, dzięki której części obracają się wolniej. Analogicznie wolniejsze obracanie wpływa z kolei na mniejszą emisję niepotrzebnego hałasu.